دکتر میر نریمان یوزباشی سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان زنجان ضمن تبریک هفته دولت و گرامی داشت سالروز شهادت دولتمردان عمل و اندیشه های روشن، رجایی و باهنر، گزارشی از عملکرد یک سال گذشته دانشگاه و همچنین برنامه های پیش روی دانشگاه بیان نمود.

به منظور ایجاد تحول در نظام آموزش عالی مهارتی استان، هدفمند نمودن تدوین و توسعه رشته های دانشگاه، نیازسنجی و نیازآفرینی دوره های آموزش عالی علمی کاربردی و ظرفیت سازی برای آموزش ها در قالب دوره‌های مقطع دار وکوتاه مدت، سند آمایش عالی مهارتی استان در سال جاری تدوین و مورد تصویب قرار گرفت. در این راستا از اسناد بالادستی استان، رویکرد توسعه ای استان در گروه های چهارگانه صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر، اطلاعات آماری دانش آموزان مدارس فنی و حرفه ای و کارودانش، اطلاعات شاغلین استان و … بهره برداری های لازم صورت گرفت. در ادامه مطابق با سند آمایش تهیه شده، برنامه چهارساله توسعه مراکز آموزش علمی کاربردی تهیه شد که در حال بهره برداری در مراکز آموزشی استان است.
مطابق با آمایش آموزش عالی مهارتی استان، ۱۴۲ کدرشته محل مهارتی مقطع دار و نوظهور در حال حاضر در استان در حال اجرا می باشند و ۵۶ دوره کوتاه مدت هم مورد موافقت نهایی قرار گرفته است. برنامه های تعاملی و فشرده، به منظور توسعه دوره های کوتاه مدت از سازمان های دولتی و خصوصی، در حال پیگیری است.

به منظور ارتقاء سطح کیفی آموزش های علمی کاربردی و نظارت بر حسن اجرای ضوابط و مقررات ابلاغی دانشگاه، پایش مستمر مراکز آموزشی استان، اتخاذ تمهیدات و تدابیر اصلاحی موثر، مشارکت فعال در بررسی میدانی و … در دستور کار دانشگاه قرار گرفته است. در این راستا تعداد ۵۶ بازدید حضوری در قالب تیم های کاری مختلف و ۳۱ جلسه تعاملی صورت پذیرفته است و این روند همچنان در دستور کار قرار دارد.

از لحاظ صدور گواهی نامه موقت، دانشنامه و تاییدیه های تحصیلی، در سال جاری به تعداد ۲۶۵۰ فقره صورت پذیرفته است که مجموعه اقدامات دانشگاه، رضایت مراجعه کنندگان را در دولت مردمی در پی داشته است.

به منظور ارتقاء دانش حرفه ای و عملیاتی مدرسان، تعداد ۱۴۸ نفر از مدرسان دانشگاه در دوره های آشنایی با اهداف کلان دانشگاه، روش ها و فنون تدریس و دوره های تخصصی شرکت نمودند. همچنین در سال جدید و در قالب فراخوان ۱۴۰۰، ۸۳ نفر از متقاضیان در استان، موفق به اخذ مجوز تدریس از دانشگاه جامع علمی کاربردی استان شدند.
برنامه دانشگاه جذب مدرسان با پایه علمی خوب و سابقه شغلی مرتبط می باشد و جذب مدرسان خبره با سابقه شغلی حداقل ۱۰ سال در دستور کار قرار دارد.

توسعه مراکز نوآوری و رشد، رونق بخشی برگزاری رویدادهای شتاب، رصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاه و تجاری سازی دستاوردهای نوآورانه با ارائه مشاوره های کارآفرینی و اشتغال، با توجه به اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان یکی از متولیان اصلی آموزش های شغلی در سطح استان فعالیت می نماید؛ همچنان در دستور کار دانشگاه و مراکز آموزشی استان قرار دارد. به طوری که طی سال گذشته ۵ رویداد شتاب نیازمحور برگزار شده است و ۵ رویداد دیگر در حال طی مقدمات برگزاری در سه ماه آتی می باشند.
ساعت های متعدد مشاوره در کلینیک اشتغال و توسعه کارآفرینی و برگزاری رویدادها، کارگاه ها و تورهای فناوری متعدد هم همچنان توسط این دانشگاه در حال برگزاری می باشند.

تقویت ارزش های اخلاقی و باورهای دینی، بازشناسی ارزش های اسلامی و انقلابی و افزایش بینش سیاسی و اجتماعی، تکریم علم و عالم به عنوان مهمترین رکن اساسی دانشگاه اسلامی، تقویت و به روزرسانی ابزار حضور در فضای مجازی و … از برنامه های اصلی و اساسی دانشگاه تلقی می شود. در این راستا، دانشگاه جامع علمی کاربردی استان زنجان، فعالیت های متعدد مشتمل بر برگزاری کارگاه ها و رویدادهای فرهنگی، برگزاری جلسات تعاملی با روسای مراکز آموزشی، مدرسان، دانشجویان و … را در طی سال جاری در دستور کار قرار داده است. واحد استانی دانشگاه در سال جاری مسئولیت برگزاری آیین اختتام جشنواره رویش کشوری را عهده دار است.

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *