تقابل قدرت دو لیست سیاسی شورای شهر زنجان را به تعطیلی کشاند

با رد پیشنهاد آبادگران برای تصاحب دو کرسی در هیئت رئیسه جلسات رسمی شورای شهر زنجان تعطیل شد!!

تیم آبادگران درخواست تقسیم کرسی های هیئت رئیسه میان هر دو لیست و پایان دادن به ترکیب یکدست و انحصاری تیم “بر این باوریم ” را داشتند .

این پیشنهاد با مخالفت رئیس جلسه و اعضای تیم (بر این باوریم) مواجه شد و بار دیگر شورای شهر زنجان در چالشی جدی ورود کرده و با تعطیلی موقت روبرو شد.

لازم به ذکر است در سال نخست ، تیم ( بر این باوریم) توانسته بود با تکیه بر یک رای بیشتر ، تمام کرسی های هیئت رئیسه را از آن خویش نماید و امروز پس از یکسال آبادگران پیشنهاد تقسیم مسوولیت در هیئت رئیسه را دارند تا به گفته خویش عدالت و همدلی دو گروه در شورا نمود واقعی و عینیت پیدا کند

حساسیت انتخاب سریع و صحیح هیئت رئیسه بر کسی پوشیده نیست.
شورای شهر بدون رئیس و هیئت رئیسه نمی‌تواند به ادامه فعالیت خود بپردازد و بدین ترتیب مطمئنا مشکلاتی گریبان مدیریت شهری و شهرداری زنجان را در پیک فصل کاری میگیرد.

این مشکلات می‌تواند فعالیت های عمرانی و فرهنگی که اکنون به شکل مناسبی در شهر آغاز گشته را نیز تحت شعاع قرار داده و در نتیجه آثار نامطلوب یک تصمیم اشتباه مستقیما در زندگی شهروندان نمود پیدا کند .

به همین منظور انتظار بر این بود تا اعضای شورا برای جلوگیری از هرگونه مشکل احتمالی ، روزهای قبل رایزنی های خویش را انجام داده و در جلسه رای گیری طبق توافق های قبلی عمل کرده و انتخاب خویش را مصوب کنند تا مبادا حتی ساعتی در کار مدیریت شهری وقفه یا خدشه وارد شود اما واقعیت چنین نبود .

به گزارش تریبون زنجان _ طبق اطلاع رسانی قبلی قرار بود روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه ، جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر زنجان با حضور اصحاب رسانه برگزار گردد تا اعضای شورا برای سال دوم هیئت رئیسه شورای شهر زنجان را انتخاب کنند .
 از نخستین دقایق آغاز جلسه تیم ملقب به (ما بر این باوریم ) شامل آقایان مهدی طالب ،حسین حمزه لو پاک، منصور مرادلو، سعید نجفی و مجید ناصحی مقدم در جلسه حاضر بودند.

فرماندار زنجان پرویز خالقی به همراهی سعید خلجی مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری زنجان نیز به عنوان مهمان دعوت شده تا در حضور اصحاب رسانه شاهد برگزاری انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر زنجان برای سال دوم باشند.

انتظار حاضرین در سالن برای حضور تیم ملقب به ( آبادگران) تا یک ساعت به نتیجه نرسید و به دلیل عدم حضور این چهار عضو شورا ، جلسه از رسمیت خارج و انتخابات به زمان دیگری موکول شد .

🔻چالش جدید شورای شهر زنجان را به تعطیلی کشاند

انسیه ابوبصیر عضو شورای شهر زنجان در روز رای گیری از تهران در حال عزیمت به محل جلسه بود که بنا به دلایلی دچار تاخیر شده بود
به همین علت سه عضو دیگر از تیم آبادگران حضور خویش در جلسه انتخابات را منوط به رسیدن خانم ابوبصیر عنوان کرده بودند

اعضا در حال خروج از سالن بودند که خبر رسید همزمان با رسیدن انسیه ابوبصیر ، اعضای تیم آبادگران نیز در جلسه حاضر می‌شوند.

به هر ترتیب و البته با تاخیر انسیه ابوبصیر، داود حسنی و حجت الاسلام کاظم مجتهدی و حجت الاسلام اسحاق اسماعیلی وارد صحن شورا شدند و با آمدن ( آبادگران) و پیوستن به ۵ عضو دیگر شورا ، جلسه رسمی انتخابات‌ هیئت رئیسه با حضور تمام اعضای شورا دوباره تشکیل شد .

همه چیز محیا بود تا طبق دستور جلسه شاهد رای گیری برای انتخاب رئیس شورا ، نایب رئیس ، منشی اول و منشی دوم برای سال دوم باشیم.

🔻 یک پیشنهاد چالش آفرین

پیش از آغاز روند انتخابات رئیس شورا از اعضا خواست تا اگر مطلبی دارند عنوان کنند که حجت الاسلام مجتهدی از تیم آبادگران خطاب به منصور مرادلو و حاضرین گفت: در سال نخست تشکیل شورا ، اعضای هیئت رئیسه از تیم (بر این باوریم ) بودند که البته مبارکتان باشد.

از این رو پیشنهاد ما این است که امسال برای اثبات همدلی و اعتماد و همبستگی بین دو گروه مسوولیت چهار کرسی هیئت رئیسه( شامل ریاست شورا ، نایب رئیسی شورا ، منشی اول و منشی دوم) بین هر دو گروه تقسیم شوند تا از ظرفیت ها و توانایی های تیم آبادگران نیز در کرسی های مدیریتی شورا استفاده شود.

وی ادامه داد : برای اجرا شدن عدالت و بنا به مشورتی که با تیم داشتیم پیشنهاد ما این است که ریاست شورا برای شما (بر این باوریم) باشد و نایب رئیسی برای ما (آبادگران )باشد

منشی اول شورا نیز از تیم ما (آبادگران) انتخاب شود و منشی دوم شورا از گروه شما ( بر این باوریم )باشد

مجتهدی تاکید کرد : انتظار داریم از این پیشنهاد استقبال شده و در صورتی که با این تصمیم موافقت شود ، آبادگران در رای گیری شرکت می‌کنند و اگر این تقسیم مسوولیت شکل نگیرد ما جهاد نفر رای نخواهیم داد !!

سهم خواهی تیم “آبادگران” یا مقابله با انحصارطلبی تیم “بر این باوریم” ؟!

درنگاه نخست این تقسیم کرسی های هیئت رئیسه شاید از نظر برخی منطقی و حتی برای شورا مفید باشد

زیرا تیم “بر این باوریم “با تکیه بر یک رای بیشتر ، همیشه در تصمیم گیری ها نوعی برگ برنده در دست دارد .
از این رو از نظر برخی هیئت رئیسه یکدست و متشکل از یک تیم نوعی انحصارطلبی به شمار می آید

ولی در آن سو برخی براین باورند که این پیشنهاد تقسیم کرسی ها در جایی که قانون اکثریت آرا تکلیف را مشخص کرده ، یک نوع سهم خواهی آشکار است و آبادگران به جای تمکین و تبعیت از قانون ، نوعی گروکشی می‌کنند!!

به هرحال پیشنهاد آبادگران با مخالفت قاطع و صریح تیم ( بر این باوریم) مواجه شد .

منصورمرادلو به عنوان‌ رییس این جلسه ، پس‌از پاسخ صریح منفی به پیشنهاد مجتهدی دستور رای گیری( به شکل رای مخفی) برای ریاست شورای شهر را صادر کرد .

آبادگران می‌دانستند که اگر ملاک انتخاب همچون سایر مصوبات، اکثریت آرا باشد امسال نیز تمام کرسی های هیئت رئیسه به تیم مقابل می‌رسد و در نتیجه آقایان اسحاق اسماعیلی، حسنی ، مجتهدی و خانم ابوبصیر تصمیم به ترک سالن جلسه کردند تا عملا با استفاده از تنها ابزار خود باعث تعطیلی جلسه شده و در نتیجه از برگزاری انتخابات جلوگیری کنند

تیم (بر این باوریم) با یک رای اضافه از مزیت “اکثریت آرا ” برخوردار است و تنها ابزار آبادگران برای مقابله با اکثریت آرا در مواقع حساس “ترکِ جلسه” است.

این مدل از تقابل دو گروه سابقه داشته است که برای مثال می‌توان از روند فرسایشی انتخاب شهردار زنجان نام برد.

🔻تا تعیین تکلیف و انتخاب هیئت رئیسه جدید جلسات رسمی شورای شهر وجاهت قانونی ندارد

پس از خروج تیم آبادگران از صحن شورا سعید خلجی مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری زنجان در گفتگو با خبرنگاران گفت : تلاش ما و فرماندار محترم زنجان برای این بود که دو تیم در انتخاب هیئت رئیسه شرکت کرده و با وفاق و همدلی سریع به نتیجه برسند که متاسفانه این تلاش ما امروز بی نتیجه ماند.

وی با ذکر این نکته که شورای شهر کنونی زنجان یکی از بهترین شوراهای ادوار اخیر است ، افزود: اعضا در تصمیمات و مصوبه ها و بحث های تخصصی کمیسیونها و انجام وظایف خویش بسیار جدی و پر تلاش هستند

ولی در این مورد خاص با وضع به وجود آمده رئیس جلسه گزارش کامل خویش را از رخداد امروز به استانداری و هیئت حل اختلاف ارسال مینماید تا پس از رسیدگی و بررسی مشکلات، نتیجه مشخص گردد.

خلجی اضافه کرد در این مدت کمیسیون ها می توانند به کار خود ادامه دهند ولی جلسات علنی و رسمی شورا تا زمان تعیین تکلیف و انتخاب هیئت رئیسه از وجاهت قانونی برخوردار نیست و بدین ترتیب جلسات شورای شهر زنجان تعطیل می‌شود.

وی در پایان گفت: تمام تلاش بر این خواهد بود تا در کوتاهترین زمان ممکن به این مشکل رسیدگی شود که مدیریت شهری از این اختلاف نظر ها آسیب نبیند.

🔻 دود این ناهماهنگی به چشم مردم زنجان می‌رود

وضعیت به وجود آمده نشان دهنده حقیقت تلخی است که پس از گذشت یکسال نه تنها از دو دستگی و بی اعتمادی دو گروه به یکدیگر کاسته نشده ، بلکه این اختلاف ها مشهودتر و جدی تر از قبل خود را نشان می‌دهد.

تعطیلی جلسات شورای شهر زنجان زنگ خطر جدی برای دلسوزان شهر زنجان است که مبادا با ادامه این روند صحن شورا به صحنه تقابل و آوردگاه دو لیست سیاسی( آبادگران و بر این باوریم) تبدیل شود و مبادا ناخواسته ، بازی سیاست جای مصلحت اندیشی و نیک اندیشی را بگیرد.

از نمونه های این دو دستگی و اختلافات آشکار و تصمیمات تیمی می‌توان به پروسه طولانی و فرسایشی انتخاب شهردار اشاره کرد که در پایان با پادرمیانی مسوولان استانی هر دو تیم به انتخاب دکتر فیروزفر رضایت داده تا زنجان پس از ماه‌ها صاحب شهردار شود.

گذشته از اتفاقات و رویدادها تا کنون ، بیم آن می‌رود تا این تقابل در سالهای آتی نیز ادامه یابد و تیم (بر این باوریم) با یک رای بیشتر همیشه در رای گیری ها با ۵ رای یکسان در مصوبات شرکت کنند و هر تصمیمی را که قبلاً با خود هماهنگ کرده باشند به تصویب برساند و این سو تنها ابزار آبادگران در مقابله با رای اکثریت ، ترک محل جلسه و از رسمیت انداختن جلسات شورا می باشد .

حال باید دید انتخابات هیئت رئیسه شورا در سال دوم چگونه و با چه ترکیبی به پایان خواهد رسید
ولی تنها چیزی که مسلم است در این جدال قدرت، تنها مردم زنجان هستند که ضربه میخورند/امید کمالی

توسط مدیر

نظر برای “جلسات رسمی شورای شهر زنجان تعطیل شد !!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *