مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: در شهر زنجان مشکل زمین حل و خرید ۲۲ هکتار زمین طی سال ۱۴۰۰ در شهر قیدار همچنین۱۰۰۰ هکتار نیز در غرب شهر زنجان با همکاری بنیاد مستضعفان خریداری شده است.

به گزارش تریبون زنجان، اصغر اسماعیلی در برنامه «مطالبه» شبکه اشراق، با بیان اینکه پروژه‌های نهضت ملی مسکن در شرق و غرب زنجان اجرا می‌شود، افزود: ۴۵ پروژه نهضت ملی مسکن در استان زنجان اجرا می‌شود.

اسماعیلی با بیان اینکه ساخت حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در استان آغاز شده است، ادامه داد: از این تعداد بیش از ۶۰۰۰ واحد مسکونی در شرق زنجان و ۸ هزار و ۵۰۰ واحد نیز در غرب زنجان در دست ساخت است.

وی، میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نهضت ملی مسکن را بیش از ۴۵ درصد اعلام کرد و یادآور شد: پروژه‌هایی نیز در زنجان بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که در این میان بخشی از پروژه M6 که پیشرفت ۱۰۰ درصدی دارد، اواخر اردیبهشت‌ماه امسال به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان، با ابراز خرسندی از اینکه ۱۹۲ واحد مسکونی از پروژه برکت نیز در شهر زنجان قبل از عید نوروز امسال به متقاضیان تحویل داده شد، خاطرنشان کرد: هر سه ماه تعداد زیادی از واحدهای نهضت ملی مسکن در فازهای مختلف به متقاضیان واگذار می‌شود.

پیگیر افزایش سقف تسهیلات هستیم

اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه با همه توان پیگیر افزایش سقف تسهیلات هستیم، تاکید کرد: مکاتبات لازم با وزارت راه و شهرسازی انجام و در این خصوص از ظرفیت نمایندگان مجلس نیز استفاده شده تا نسبت به افزایش سقف تسهیلات همراهی و همکاری لازم را مد نظر قرار دهند.

وی در این خصوص ادامه داد: کاهش سود بانکی تسهیلات پروژه‌های نهضت ملی مسکن از گزینه‌های اصلی ما برای تسهیل شرایط خانه‌دار شدن متقاضیان است که در این میان مکاتبات لازم از طریق استانداری و وزارت راه و شهرسازی انجام شده و وزیر راه و شهرسازی از طریق شورای پول و اعتبار نیز پیگیر است تا سقف تسهیلات بانکی افزایش یابد.

اسماعیلی افزود: در تحویل واحدهای مسکونی، تامین زیرساخت‌ها بسیار مهم بوده و در این راستا قدردان همکاری شرکت‌های خدمات‌رسان در خصوص تامین زیرساخت‌ پروژه‌های نهضت ملی مسکن هستیم و امیدواریم این همکاری کماکان تداوم داشته باشد.

وی بر لزوم تداوم و تقویت همکاری شرکت‌های خدمات‌رسان در اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان تاکید کرد و یادآورشد: تامین به موقع زیرساخت‌ها باعث تسریع در تحویل واحدهای مسکونی به متقاضیان خواهد شد.

رفع مشکل زمین در شهر زنجان

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه در شهر زنجان مشکل زمین حل شده است، گفت: در همین راستا ۱۰۰۰ هکتار زمین در غرب زنجان با همکاری بنیاد مستضعفان خریداری شده است.

اسماعیلی با بیان اینکه تخصیص و تسهیل زمین در زنجان و سایر شهرهای استان به جد دنبال می‌شود، افزود: برای اجرای پروژه باید زمین تخصیص داده شود که در این راستا و در برخی از شهرستان‌های استان، زمین دولتی نداریم و برای اینکه تسهیل زمین اتفاق بیفتد، با شهرداری‌ها و تعاونی‌هایی که زمین در داخل محدوده شهری دارند، وارد معامله شدیم.

وی با بیان اینکه ۲۲ هکتار زمین طی سال ۱۴۰۰ نیز در شهرستان خدابنده خریداری شده و ۵۱۹ واحد مسکونی نیز در قالب طرح نهضت ملی مسکن در شهر قیدار در دست ساخت است، بیان کرد: همچنین در حال مذاکره با اوقاف بوده و در این راستا به توافق ۱۵۰ هکتار زمین دست یافته‌ایم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه در شهرهای با جمعیت زیر ۲۵ هزار نفر، واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن گروه‌ساخت است، تصریح کرد: در این خصوص زمین در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد تا ساخت و ساز انجام دهند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه در سلطانیه حدود ۲۰ قطعه زمین تامین شده و به صورت پلکانی به متقاضیان تحویل داده می‌شود تا ساخت و ساز را انجام دهند، ادامه داد: در شهر زنجان با الحاق ۱۰۰۰ هکتاری، مشکلی برای تامین زمین در شهر زنجان وجود ندارد و نیاز بیشتر ما در نهضت ملی مسکن برای مرکز استان است و در شهرهای دیگر نیز برای دو ساله دوم تامین زمین انجام و نیمه دوم امسال تخصیص پروژه برای مابقی متقاضیان واجد شرایط محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن، آورده مردمی و تسهیلات بانکی دو ردیف اعتباری ما برای اجرای پروژه هستند، تاکید کرد: شرایط اقتصادی سخت است و ما به جد دنبال کاهش آورده متقاضیان هستیم.

اسماعیلی با بیان اینکه در هر نقطه از شهر احداث واحد مسکونی با حجم بالایی انجام شده و توپوگرافی خاصی حاکم است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در اجرای پروژه نهضت ملی مسکن همه مسائل فنی و شرایط جغرافیایی مد نظر قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: قرارداد اداره‌کل راه ‌و شهرسازی برای ساخت‌ و ساز پروژه‌های نهضت ملی مسکن با سازنده است و قرارداد با متقاضیان بعد از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها شروع و انجام می‌شود و برای هر پروژه، قراردادی با سازنده داریم و اگر کم‌کاری و تأخیری از طرف سازنده در پروژه ایجاد شود، باید لایحه تاخیراتی توسط سازنده ارائه شود و در این میان اگر تأخیرات مشهود باشد، سازنده جریمه خواهد شد که در چند مورد از پروژه‌ها این مشکل وجود داشت اما بر طرف و پیمانکارانی که کم‌کاری داشتند، خلع ید شدند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به اینکه میانگین صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری در شرایط عادی در شهر زنجان ۴۰۰۰ واحدبود، گفت: بعد از سال ۱۴۰۰ برای حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی پروژه های نهضت ملی مسکن پروانه ساختمانی صادر شده است.

کمبود نیروی کار بخش ساختمان در سطح شهر زنجان وجود دارد

اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه کمبود نیروی کار در بخش ساختمان در سطح شهر زنجان وجود دارد، افزود: حجم کار در پروژه نهضت ملی مسکن در استان بالا است.

وی با بیان اینکه جلسات کارگروه پایش مسکن در محل اداره‌کل راه ‌و شهرسازی با محوریت بررسی مشکلات و موانع پروژه‌های مذکور و نیز تعیین برنامه زمان‌بندی تحویل واحدها به متقاضیان برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: به طور مرتب و هفتگی بازدید از پروژه‌های نهضت ملی مسکن انجام و از نزدیک روند پیشرفت پروژه‌ها و کارها بررسی شده و همه مسائل فنی و اجرایی رصد می‌شود.

پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نهضت ملی مسکن متغیر است

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان در ادامه با اشاره به اینکه این اداره‌کل ساخت مسکن استاندارد و ایمن را به عنوان یک اصل مهم و اساسی مورد توجه جدی قرار داده و از بهترین مصالح و تجهیزات در این زمینه استفاده می‌کند، اظهار کرد: پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نهضت ملی مسکن با توجه به زمان اجرا متغیر است.

وی با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن به خانه‌دار شدن مددجویان بهزیستی و کمیته امداد نیز توجه شده است؛افزود: بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ نفر از جامعه هدف نهادهای حمایتی در استان که واجد شرایط بودند تعدادی تخصیص پروژه شدند و مابقی هم براساس برنامه ریزی و مدیریت انجام می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: طی سالجاری پروژه های نهضت ملی مسکن در زنجان با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی به متقاضیان واگذار می شود.

اسماعیلی در پایان به پروژه ۳۶۸ واحدی گلشهر اشاره کرد و بیان داشت :این پروژه توسط بنیاد مسکن در شهر زنجان ساخته می شود و بیش از ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *