شهرداری زنجان با تمهیدات کامل به استقبال زمستان می‌رود

شهردار زنجان: برنامه ریزی ها در تمام موارد انجام گشته و ستاد زمستانی شهرداری با نهایت آمادگی به استقبال فصل بارندگی می‌رود تا زمستانی زیبا و بدون مشکل را برای شهروندان به ارمغان آورد.

به گزارش تریبون زنجان علیرضا فیروزفر ، شهردار زنجان در نشست خبری از تمهیدات شهرداری زنجان برای فصل زمستان و گذر بدون مشکل از این فصل زیبا خبر داد.

شهردار زنجان در جمع خبرنگاران تشریح کرد:

امسال در ۳ مرحله عملیات برف روبی و گذر از فصل زمستان برنامه ریزی شده است

مرحله نخست تمهیدات قبل از بارش است که شامل رایزنی ها و تشریفات قانونی و خرید یا اجاره ماشین آلات و مصالح لازم مانند شن و ماسه و برای نخستین بار احداث دو کارخانه تولید کننده “محلول یخ زدا ” است که انجام شده است

مرحله دوم اقدامات حین بارش است که امسال تلا می‌شود با پیش‌بینی و رصد دقیق شرایط جوی در صورت امکان ساعتی قبل از بارش برف عملیات (محلول پاشی ) را انجام دهیم .
با انجام این خدمت نوین ، اولا میزان مصرف نمک در معابر به حداقل ممون خواهد رسید و ثانیا از نشست و یخ زدگی برف سنگین جلوگیری خواهد شد تاعملیات تیغه زنی با گریدر راحت‌تر انجام شود

مرحله سوم گذر از زمستان مربوط به جمع آوری برف و مخلوط شن و ماسه و نمک است که به وسیله ناوگان و تلاشگران خدوم شهرداری در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد

پس از بارش برف تلاش می‌شود با جمع آوری به سریع برف و همچنین بقایای شن و ماسه برجای مانده ، چهره شهر جلوه ی نا زیبا نداشته باشد و همه شهروندان بتوانند از لذت زمستان بهره ببرند.

شهردار زنجان گفت با برنامه ریزی های صورت گرفته در حدود بیش از هزار کیلومتر از معابر شهر تحت عملیات برف روبی قرار خواهد گرفت که امسال پس از سالها ماشین آلات جدیدی برای ناوگان شهرداری خریداری شد.

لازم به ذکر است آخرین خرید ماشین آلات برای سال ۱۳۸۵ بود که امسال در این اقدام شهرداری ۷ نمک پاش مکانیزه خریداری شده و درکنار ۵ خودروی قبلی ، شهرداری امسال با ۱۲ ماشین نمک پاش در خدمت شهروندان خواهد بود

وی از خرید ۶ (مینی لودر) نیز خبر داد و بدین ترتیب شهرداری امسال ۱۳ مینی لودر در معابر فرعی فعالیت برف روبی را انجام می‌دهد.

وی از خرید ماشین (برف خور) نیز خبر داد که استفاده از این ماشین تا کنون در زنجان سابقه ای نداشته و ماموریت این خودرو پس از بارش برف آغاز شده و برای انتقال برف های جمع آوری شده استفاده خواهد شد

وی درباه ماشین آلات ستاد زمستانی شهرداری گفت امسال ۸۲ خاور ملکی و استیجاری و ۱۰ دستگاه لودر ملکی و استیجاری به همراه بیش از ۲۵ دستگاه تانکر برای پخش محلول استفاده خواهد شد که در مجموع شهرداری زنجان با ۱۷۹ ماشین در اختیار و استیجاری عملیات برف روبی را با بودجه تقریبی ۳۳میلیادو تومان انجام خواهد داد

فیروزفر به خدمتی نوین اشاره کرد و گفت شهرداری زنجان امسال برای نخستین بار تجهیزات ویژه ای برای شرایط غیر عادی تهیه کرده که درصورت نیاز می‌توان از آنها استفاده کرد.
این تمهیدات مانند نانوایی های سیار و ژنراتورهای تولید برق با ولتاژ بالا ، سالن های امداد و آشپزخانه های سیار است که درمواقع بحران به کمک همشهریان خواهد آمد.

وی درباره آمادگی و دپوی شن و نمک گفت:
با توجه به‌ وسعت در هر منطقه از شهر دو انبار تعبیه شده که در حدود ۱۲ هزارتن شن و ماسه برای کل شهر دپو شده است و در این مورد نگرانی نداریم .

وی درباره کیسه های کوچک شن و نمک نیز گفت : بیش از ۵۰ هزار کیسه ماسه و نمک در ۱۴۴مخزن شهری دپو می‌شود و شهروندان میتوانند تعدادی از این بسته ها را برداشته و در وسایل نقلیه خود داشته باشند و در هر جایی از شهر یا جاده که لازم شد ، استفاده کنند.

فیروزفر درباره اقدام نوین و احداث کارخانه محلول سازی نیز توضیحاتی بدین ترتیب ارائه کرد:

کارخانه های محلول سازی ۴۰ هزار لیتر در ساعت ظرفیت تولید دارند و ۴۰۰هزار لیتر محلول ذخیره خواهند داشت که در صورت نیاز به کل کامل پاسخگوی سطح معتبر هدف خواهد بود

این دو کارخانه کمک می‌کنند برای نخستین باز قبل از بارش و یخ زدگی معتبر ، محلول روی آسفالت پاشیده شود تا از حجم نمک مصرفی کاسته و درنتیجه عمر معابر کاسته نشود

فیروزفر نیروی کار شهرداری را به عنوان‌ رکن اساسی خدمت رسانی نام برد و گفت این عزیزان درحال آماده باش کامل خواهند بود.

لازم به ذکر است طبق گفته شهردار زنجان در نقاط حساس شهر شامل ۹۱ نقطه مثل پل ها سرازیری ها و سربالایی ها امسال نفراتی از شهرداری به شکل مستقر حضور خواهند داشت که در مواقع ضروری با استفاده از کیسه های شن و نمک اقدام به بهسازی و گشایش معابر خواهند پرداخت .

بدیهی است عملیات برف روبی با اولویت معابر منتهی به مدارس ،ادارات و مراکز درمانی و معابر و پل های با ترافیک بالا انجام خواهد شد.

شهردار زنجان پاکسازی و لایروبی بیش از ۶۰ کیلومتری انهار و کانالها را در تابستان اقدامی ارزنده دانست که باعث می‌شود امسال شاهد کمترین آبگرفتگی باشیم.

فیروزفر استمرار خدمات دهی ناوگان حمل و نقل عمومی را در هنگام بارندگی مورد تاکید قرار داد و گفت با عدم سرویس دهز توسط برخی تاکسی ها برخورد خواهد شد.

لازم به ذکر است اسکان شبانه برای در راه ماندگان نیز از پیشبینی ها بوده که برای‌ این مهم شهرداری با چند مسافرخانه تفاهم نامه منعقد کرده است.

پویش زمستان زیبای زنجان

پویش (زمستان زیبای زنجان) با شعار صد دست صدا ندارد در زمستان برگزار خواهد شد.

فیروزفر در ادامه تشریح خدمات شهرداری در فصل سرما به اجرای انواع جشنواره های فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت امیدوارم با این اقدامات و جشنواره ها ،مردم از فصل زمستان نیز لذت ببرند.

فیروزفر در پایان با اشاره به اهمیت اجرای فعالیت های شادی آفرین و فرهنگی در کنار فعالیت های عمرانی گفت در کنار برگزار جشنواره زمستانی، تلاش می‌شود ۲ تفرجگاه گذرگردشگری پارک ملت و تونل نور نیز به اتمام برسد

وی گفت برای شادابی و ارتقا روحیه مردم از نقطه نقطه ی پارک ملت استفاده خواهیم کرد.

آماده سازی تفرجگاه مسیر زنجان رود نیز شروع شده و همچنین تلاش می‌شود “گذر اجتماعی اشراق” نیز در دی ماه امسال به پایان برسد و بهره برداری از این گذر در دهه فجر انجام شود.

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *