نیروگاهها و صنایع عمده آمادگی لازم برای استفاده از سوخت مایع در فصل سردسال را داشته باشند

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان در جلسه هماهنگی و آمادگی گازرسانی پایدار در فصل زمستان از آمادگی کامل این شرکت برای عبور از فصل سرما خبر داد و بر لزوم آمادگی نیروگاهها و صنایع عمده استان برای استفاده از سوخت مایع در فصل سردسال؛ تاکید کرد.

در جلسه ای که با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری، مدیر شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی منطقه زنجان، نماینده سازمان صنعت، معدن، تجارت، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان و نماینده شرکت برق منطقه ای به میزبانی شرکت گاز استان زنجان برگزار شد؛ مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه به منظور حفظ پایداری جریان گاز در بخش خانگی و عمومی، استفاده از سوخت جایگزین در بخش صنعت الزامی است؛ بر ابلاغیه شرکت ملی گاز بر اعمال محدودیت مصرف گاز طبیعی برای واحدهای صنعتی در فصل سرد سال تاکید کرد و گفت: در این راستا جلسه هماهنگی تامین سوخت جایگزین واحدهای تولیدی و خدماتی در فصول سرد برگزار شده است تا با هم اندیشی و هم افزایی مسئولان مربوطه؛ تامین سوخت زمستانی در استان؛ به بهترین نحو ممکن صورت گیرد.

قراردادهای تامین گاز طبیعیِ صنایع و واحدهای تولیدی برای ۸ یا ۹ ماه در سال است

رحیم سلیمانی نژاد با اشاره به اینکه قراردادهای تامین گاز طبیعیِ صنایع و واحدهای تولیدی برای ۸ یا ۹ ماه در سال است که در مابقی ماهها می بایست صنایع از سوخت جایگزین استفاده کنند؛ بر لزوم برنامه ریزی و تعاملات لازم بین دستگاه های اجراییِ مرتبط با تامین سوخت واحدهای تولیدی- خدماتی استان به هنگام اوج مصرف در فصول سرد سال خبر داد و گفت: به‌همین خاطر جلسات تأمین سوخت زمستانی را شروع کردیم و یکسری راهکارهایی را از الان آغاز کردیم تا بتوانیم این فصل سرد را بدون دغدغه تأمین کنیم.

سلیمانی نژاد با بیان اینکه با هماهنگی همه ساله با شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی منطقه زنجان سوخت دوم صنایع در اختیار صنایعی که زیرساخت های لازم را دارند؛ قرار می گیرد؛ افزود: متاسفانه عدم ثبت نام برخی از شرکت ها در سامانه سوخت مایع، عدم وجود مخزن مورد نیاز برای ذخیره سازی سوخت یک ماه و عدم دوگانه سوزکردن سیستم های احتراقی، عدم اقدام برخی ادارات و سازمانها به دوگانه سوز کردن مصارف گرمایشی در شرایط کمبود گاز و اعمال محدودیت و عدم دوگانه سوز بودن اکثریت قریب به اتفاق نانواییهای استان؛ از نتایج بدست آمده از بازدیدهای ادواری و مانورهای برگزار شده در سطح استان است که در فرصت باقیمانده؛ باید به جِد مورد پیگیری قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان همچنین خواستار تفکیک مصارف خانگی مرتبط با نگهبانی ها و سرایداری ها از مصارف عمومی و صنعتی شد که ضمن استفاده از تعرفه های غیر مرتبط در زمان قطعی گاز و اعمال محدودیت مصرف در ادارات و مراکز عمومی و صنعتی؛ بالاجبار گاز مصرفی ایشان قطع و دچار مشکل می شوند.

سلیمانی نژاد ادامه داد: علیرغم مکاتبات صورت گرفته و حساسیت موضوعِ تامین نیاز گرمایشی و فرایندی در فصل سرد سال و لزوم خود اتکایی صنایع، نیروگاه آرین و راشا کاسپین فاقد مخازن ذخیره سوخت جایگزین بوده و در شرایط بحرانی فاقد کارآیی لازم خواهند بود که رسیدگی به این مهم نیز انتظار گاز زنجان از سازمان صنعت، معدن، تجارت استان است تا به مدیریتی جامع در مدیریت سوخت در فصل زمستان برسیم.

مازوت را با نرخ گاز طبیعی در اختیار صنایع قرار می‌دهیم

در ادامه این جلسه؛ نماینده شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان نیز از آمادگی کامل این شرکت برای خدمات‌دهی در فصل زمستان خبر داد و افزود: با توجه به آغاز فصل سرما و ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم و پیشگیری از بروز مشکلات مرتبط، در نشست تعاملی با دستگاه های اجرایی مرتبط با تامین سوخت واحدهای تولیدی- خدماتی؛ تبادل‌نظر انجام و بر تأمین پایدار سوخت نیروگاه تأکید داریم.

حمید حبیبی خاطرنشان کرد: واحدهای حساس و خدمات دهنده حتماً باید سوخت جایگزین داشته باشند؛ که هر گونه استفاده از موجودی سوخت ذخیره دوم منوط به اعلام کتبی شرکت گاز مبنی بر قطع یا افت فشار گاز خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه برای دریافت سوخت مایع، متقاضیان صنعت سیمان باید وارد سامانه سدف (سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی) شده و درخواست خود را ثبت کنند؛ افزود: همه متقاضیان می‌توانند با طی کردن این فرآیند سوخت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

حبیبی با بیان اینکه مشکلی از بابت تامین سوخت مایع از سوی وزارت نفت وجود ندارد و کارخانه‌های سیمان می‌توانند حداکثر ظرف ۲ هفته مخازن سوخت خود را تکمیل کنند؛ ضمن تقدیر از ارتباط و تعامل سازنده با شرکت گاز استان زنجان؛ ابراز کرد: بنا بر مصوبه هیئت وزیران، زمان اوج مصرف زمستان که گاز تحویلی قطع می‌شود، مازوت را با نرخ گاز طبیعی در اختیار صنایع قرار می‌دهیم.

در ادامه؛ نماینده سازمان صنعت، معدن، تجارت استان و مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان نیز با تشکر از انجام هماهنگی بعمل آمده توسط گاز زنجان قبل از ورود به فصل سرد سال؛ از آمادگی خود برای ابلاغ و انجام پیگری های لازم با صنایع استان برای مدیریت هر چه بهتر انرژی در زمستان خبر دادند.

کرامتی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری زنجان نیز با قدردانی از اقدامات شرکت گاز استان زنجان برای ورود به فصل زمستان از آمادگی کامل خود برای نظارت بر اقدامات به موقع دستگاه های اجرایی ذیربط خبر داد.

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *