🔻خانه خدیوی برای مرمت و بازسازی به صاحب اصلی خویش تحویل داده شد

اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان طی تفاهم‌نامه ای برای پایان دادن به مشکلات خانه خدیوی و تسریع در امر مرمتِ اصولی و اساسی ، این عمارت را به آقای شریف خدیوی ، فرزند مرحوم خدیوی تحویل داد.

این عمارت که با نام “خانه خدیوی” شناخته شده است ، مربوط به دوره پهلوی بوده و در محله ( دالان آلتی) ضلع جنوبی خیابان هفت تیر واقع شده است که‌ در تاریخ ۲۸ دیماه ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عدم توجه به مرمت و نگهداری این بنا توسط متولیان و چند مورد آتش سوزی ( که شایعاتی نیز در بر داشت ) در ماه‌های اخیر باعث شد این عمارت بیشتر مورد توجه شهروندان و دوستداران تاریخ و فرهنگ زنجان قرار بگیرد.

قرارگیری این ملک در بافت مرکزی زنجان و فاصله کم این عمارت با پروژه بزرگ سبزه میدان ، عمارت ذوالفقاری و نزدیکی به بازار قدیمی زنجان و موزه به جذابیت موقعیت این ملک از نگاه توریستی افزوده است .

ساعت ۷ روز ۷ مهرماه از خیابان ۷ تیر درحال گذر بودم که دود غلیظی از دو پنجره شمالی عمارت توجه مرا به خود جلب کرد !

دو نفر از همسایگان روبروی عمارت با هم صحبت می کردند ،پس از معرفی خودم از همسایگان داستان را جویا شدم

میگویند برای چندین بار این ملک دچار حریق شده و یک خرابه بدون دیوار و گاها بدون نگهبان ، یک محل مناسب برای دورهمی کارتن خواب ها و معتادان است.

دیگری میگوید این خانه نمادی از هویت و هنر معماران زنجان است که یه دست افراد پرتوان و دلسوز قابل احیاست.

رهگذری بر این باور است که این عمارت مورد توجهی متولیان قرار گرفته و اگر عزم جدی برای نگهداری بنا وجود ندارد ، تخریب هرچه سریعتر آن بهتر است.
به هرحال دوباره با آتشنشانی تماس گرفتم معاون عملیات آتش نشانی توضیح داد که شب گذشته آتش‌نشانی با تماس مردمی برای اطفای حریق در این بنا عملیات انجام داده و این دود صرفا “کندسوزی” است و هیچ خطری برای همسایگان و …ایجاد نمی‌کند و نیازی به عملیات ندارد .
اما چند دقیقه بعد از مکالمه ی ما خودروی آتشنشانی سفیرکشان خود را به این خانه ی چندبار سوخته رساند تا مبادا همین دود باعث دلهره و نگرانی همشهریان شود .

دکتر سعید صفوی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری زنجان نیز دقایقی پس از تماس خود را به عمارت رساند.

آتش‌نشانان با تخصص و امکانات خود در حدود یک ربع شعله های کم جان آتش را خاموش کردند .

پس از اتمام عملیات فرصتی داشتم برای گپ و گفت با مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان

دکتر سعید صفوی پس از تشکر از حس مسئولیت پذیری خبرنگاران زنجانی گفت: خانه خدیوی متعلق همه ی زنجانی هاست و یک بنای تاریخی و یادگاری ارزشمند از تاریخ و هنر معماران شهر ماست.

وی با اشاره به این واقعیت که در حدود ۵ سال‌های اخیر به دلیل کمبود بودجه سازمان و … این ملک دچار بی توجهی گشته بود ولی اکنون با قبول مسوولیت از سوی حقیر، امیدوارم با تصمیمات جدید و عزم جدی که برای حل مشکل این بنا شکل گرفته شاهد اتفاقات خوب باشیم

وی درباره این حادثه نیز گفت طبق شنیده ها این چندمین بار است که این مدل آتش‌سوزی ها رخ داده و پس از این با مراقبت صاحب ملک و سازمان میراث فرهنگی در راستای مرمت بنا گام های بزرگی برمیداریم.

صفوی درباره برخی شایعه ها که (شنیده شده آتش سوزی ها تعمدی است و یا اینکه تلاش می‌شود خانه خدیوی عمدا تخریب شود تا بتوانند در زمین این ملک انبوه سازی یا ساخت و ساز جدیدی صورت بگیرید ) گفت :

طبق قانون به دلیل ثبت این بنا در فهرست میراث فرهنگی و قرارگیری در محدوده سبزه میدان به هیچ وجه امکان اخذ مجوز برای ساخت و ساز و یا گرفتن تراکم بیشتر و تغییر کاربری و … وجود ندارد و در نتیجه این فرضیات قویا رد می‌شود !!

وی گفت صاحب این ملک آقای شریف خدیوی فردی زنجان دوست، فرهنگ دوست است که خوشبختانه قصد و نیت جدی برای مرمت و حفظ این بنا را دارد .

وی در ادامه با اعلام یک خبر خوش برای دوست‌داران فرهنگ و هنر زنجان ، گفت :

طبق تفاهم نامه ای که با صاحب ملک منعقد گردیده است وی با سرمایه گذاری شخصی اما با نظارت اصول و الگوی میراث فرهنگی برای خانه های ثبتی این بنا را مرمت و بازسازی خواهد کرد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان نیز با ارائه تسهیلات مناسب و صدور موافقت اصولی برای این عمارت ، خانه خدیوی را به مرکزی اقامتی و پذیرایی تبدیل می‌کند.

وی در پایان از مجتمع ددمان، کاروانسرای سنگی ، هتل بوتیک ، شربتخانه و ‌چند ملک نام برد و گفت این اماکن نمونه های موفقی از همکاری سازمان میراث فرهنگی و بخش خصوصی هستند.

سخن پایانی اینکه با شناخت مثبتی که از سعید صفوی در بین اهالی فرهنگ و هنر وجود دارد و عزم جدی صاحب ملک و به ویژه عقد این تفاهم نامه ، نور امیدی در خانه خدیوی تابیده و امید است به زودی خبرهای خوشی از انجام فعالیت های بنیادین پیمانکاران این عمارت باشیم.

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *