سدمعبر کلاف سردرگم شهری

سدمعبر را می‌توان تخلفی آشکار در بیشتر شهرهای ایران دانست که مسوولان و شهروندان به شکل روزمره با آن درگیرند

میدان انقلاب و پیاده‌راه ، بازار امیرکبیر یا سعدی جنوبی هیچ فرقی نمی‌کند ،اینجا شهر به تسخیر قانون‌شکنان درآمده.در جایجای زنجان این متخلفان خودخواه پیدا می‌شوند.
بعضی در قامت یک صاحب فروشگاه محترم و شیک‌پوش، گاهی یک دستفروش سالخورده یا حتی راننده ای که خودروی چند میلیونی خود را در محل عبور پیاده ها پارک میکند.

برخی راسته های بازار قدیمی و خیابان های منتهی به مرکز شهر زنجان نیز از سدمعبر کنندگان بی‌نصیب نمانده است و شاید عدم آگاهی مردم از حقوق شهروندی و قانون و عدم برخوردشهرداری با آنان توهم حقانیت در متخلفان ایجاد کرده است.

برخی مغازه داران که اجناس خود را دربیرون فروشگاه چیده و عرضه می‌کنند علاوه بر گرفتن پیاده رو حتی تا نبش خیابان جلو آمدند !
تعدادی کسبه همچون میوه فروشان سعدی جنوبی و امیرکبیر پا را فراتر گذاشته و علاوه بر پیاده‌رو، خیابان روبروی فروشگاه خود را نیز ملک شخصی می‌دانند و با پارک وانت ها بار خود را همانجا می‌فروشند و به قول معروف مرد میخواهم که در جلوی مغازه این عزیزان به ظاهر محترم حتی برای چند دقیقه کاری ضروری پارک کند.

این متخلفان نه تنها خیابان را پلک شخصی خود می‌دانند حتی زمانی که وانت بار و اجناسی برای فروش ندارند با قراردادن سبدهای خالی یا کله قندی از پارک کردن خودروی همشهریان ممانعت می‌کنند که طبق قانون این کار کاملا تخلف است!!

ریشه کار کجاست ؟!
در این گزارش سعی شده میزان مزاحمت ایجاد شده توسط سد معبر کنندگان ( مغازه داران و دستفروشان و اتومبیل ها و…..) را از زبان همشهریان بازگو کرده تا شاید تلنگری به مدیرت شهری وارد شوند که راهکارهای رفع این معضل شهری را با استفاده از تجربیات صاحبان علم بررسی کنند.

🔻برای شروع بهتر است با این نکته آشنا شویم که به صورت خلاصه نگاشته شده است :

طبق قانون (اصل ۴۰قانون اساسی و تبصره ۶از ماده ۶۹قانون شهرداری ها ) پیاده راه و خیابان و معابر داخل پارک ها و … برای آمد و شد مردم در نظر گرفته شده و #هیچکس ، به #هیچ عنوان حق دخل و تصرف و استفاده شخصی از این منافع عمومی را ندارد.

🔻صراحت در قانون مربوط به سدمعبر به حدی است که لازم به تفسیر نیست .

دستفروشی در محل عبور و مرور شهروندان از مصادیق سد معبر و یکی از معضلات بزرگ شهریست.
اما همانطور که دست فروشی تخلف محسوب می‌شود ، آن مغازه داری که همه روزه، اول صبح سینی‌ها و جعبه های میوه و …..خود را بیرون از مغازه چیده و در تمام روز چند متر از پیاده رو را تبدیل به قسمتی از فروشگاه خود کرده است نیز متخلف است.
یا راننده ای که خودروی خود را داخل پیاده رو پارک میکند هم به حقوق عمومی تجاوز کرده و مستحق جریمه است.

تخلیه نخاله و یا دپوی مصالح ساختمانی در کوچه ها به گونه ای که مزاحمت برای افراد ایجاد کند نیز جرم است
شاید خیلی ها نمی‌دانند حتی نصب پلاکارد و تابلو های تهدید به پنچر و توقف مطلقا ممنوع مقابل فروشگاه‌ها اصلا وجه قانونی و عرفی و عقلی و شرعی ندارد!

🔻 اما مشکل اینجاست که واژه سد معبر با نام دستفروشان بی نوا گره خورده است
گویا دستفروشان نخستین و آخرین نقض کنندگان این قانون شهری هستند .

چند روز پیش جوانی نابینا، هنگام گذر از پیاده رو به طبق میوه یک مغازه دار برخورد کرد و میوه ها به پیاده رو ریخت ،
این جوان نابینا سریع شروع به معذرت خواهی از مغازه‌داران نمود!!

ناگهان با صدای بلند و فحاشی رکیک صاحب مغازه به خود آمدم و تلخ تر از این فریاد، بی توجهی و عدم آگاهی مردم نسبت به دفاع از حقوق شهروندی خویش بود.

بی توجهی به قانون از سوی مغازه دار و عدم مقابله و تذکر جدی از سوی مسوولان، باعث تکرار هر روز اینگونه رویدادها در شهر زنجان می‌شود.

در میان عدم آگاهی مردم از حقوق شهروندی خویش ، واحد‌های رفع سد معبر نیز در مرکز شهر مقابله با دستفروشان را در اولویت برنامه کاری خود قرار داده اند و گویا رسیدگی به تخلف مغازه داران خارج از مسوولیت یا توانایی آنهاست!

🔻اما نظر مردم

در نظرسنجی های تریبون زنجان ، بیشتر مردم بر این باور هستند که مزاحمت مغازه داران متخلف مرکز شهر بیشتر از دست فروشان است!

بنا به مشاهدات مدیریت شهری تصمیم گرفته تا در اقدامی تحسین برانگیز مبارزه با سد معبر کنندگان را احیا کند

🔻بزرگترین مشکل در اجرای قانون رفع سدمعبر ، نگاه احساسی شهروندان به موضوع و حس نوع دوستی مردم است
حذف دستفروشان چاره کار نیست. می‌تواند برای یک مانور شهری یا یک برهه زمانی ۱۰ روزه بتوان با کمک نیروی قهریه این کار را انجام داد ولی برای معیشت این دستفروشان باید فکری شود وگر نه مانند سال‌های قبل این طرح نیز با شکست روبرو خواهد شداینطور که از شواهد مشخص است جلوگیری از فعالیت دست فروشان و چرخ های میوه فروشی در مرکز شهر زنجان نخستین فاز از عزم جدی شهرداری زنجان در اجرای قانون شهروندی و رفع سد معبر است.

در مورد دستفروشان کار به همین سادگی نیست که با برخورد قهری صرفا از کسب و کار این قشر محروم جلوگیری کرد

دستفروشان واقعی باید سازماندهی شوند .

باید با مکان‌یابی محل هایی در شهر (که از نظر تردد نیز منطقی و معقول باشند و از طرفی برای مردم مشکل ایجاد نکنند ) برای آنها بازار جایگزین درنظر گرفت .
تجربه ثابت کرده صرفا جمع آوری و ممانعت از بساط کردن دستفروشان چاره کار نیست.مستوان با بازارهای شبانه ، بازارهای روز هفتگی در هر محل و اختصاص محلی برای این عزیزان بازار فروش اجناس آنها را تأمین کرد.

طبق صحبت که با دستفروشان قدیمی شهر داشتم همگی از ساماندهی منطقی استقبال میکردند و اینگونه می‌توان با تجمیع دستفروشان که در بیشتر مواقع اجناس را با قیمت پایین تر عرضه می‌کنند به همشهریان نیز در خرید کمک کرد.

اما اگر جانمایی و بازار جایگزین برای این چند دستفروشان درنظر گرفته نشود مطمئنا حتی مردم عادی از سر دلسوزی حاضرند از حق خویش بگذرند و بدین‌ ترتیب شاهد تقابل ماموران شهرداری و مردم در جمع آوری دستفروشان خواهیم بود که تبعات زیادی داشته و بدتر از همه اینکه علاوه بر پایین آمدن پایگاه اجتماعی شهرداری ، پس از گذشت چند مدتی دوباره دستفروشان به مراکز شهر بازخواهند گشت و این چرخه با هزینه برای شهرداری ادامه خواهد داشت.

🔻در فاز بعدی مبارزه جدی با مغازه داران متخلف مورد انتظار مردم و رسانه هاست.

در مقابله با فروشگاه‌های متخلف در حوزه سد معبر ،یک چرخه به ظاهر ساده شکل گرفته است .

ابتدا ماموران سد معبر به مغازه دار متخلف تذکر می‌دهد و در صورت تکرار این موضوع یا عدم توجه به تذکر واحد حقوقی شهرداری باید نسبت به تهیه شکایت نامه و مکاتبه با قوه قضاییه وارد عمل شود .
قوه قضاییه نیز پس از تشکیل پرونده با صدور رای به فراخور موضوع با متخلفان برخورد میکند .
تا اینجا ظاهراً مشکلی نیست ولی در عمل شاهد این چرخه بی نقص نیستیم!!
برای یافتن دلیل این مشکل ابتدا با چند نفر از ماموران واحد رفع سد معبر صحبت کردم . آنها عدم حمایت و پشتیبانی لازم از سوی مسوولان قضایی و انتظامی را مهمترین علت ناتوانی در برخورد با مغازه داران متخلف در مرکز شهر اعلام کردند و بر این باورند که از حمایت کافی قانون و واحد حقوقی شهرداری بی بهره اند.

تنی چند از مردم اجرای قانون سختگیرانه تری را طلب می‌کنند و اعتقاد دارند اگر با چند مغازه در مرکز شهر به طور قهری و جدی برخورد شود ، باقی مغازه داران هم به اقدامات متخلفانه خویش پایان خواهند داد.
اما با این وضعیت کنونی باید گفت گویا عزم کافی برای برخورد با مغازه دارن متخلف در عمل وجود ندارد.

دستگاه قضایی استان برای ورود به این موضوع و حمایت از ماموران شهرداری در ماه‌های قبل چند بار اعلام آمادگی کرده است.

پس با توجه به این شواهد این چنین به نظر می آید که کم کاری در برخورد با مغازه داران مرکز شهر از سوی واحد رفع سد معبر یا واحد حقوقی شهرداری برای عدم تشکیل پرونده قضایی و پیگیری برای اعمال قانون متخلفان است .

لازم به ذکر است برای روشن شدن موضوع در نخستین فرصت با مسوولان مربوطه به گفتگو می‌نشینیم.

ولی چاره چیست؟
در یک جمله می‌توان گفت از لحاظ فرهنگی و روانشناختی ریشه اصلی سد معبر توسط مغازه داران نوعی «خودخواهی» بوده که با گذر زمان به توهم حق تبدیل شده!

صاحبان مغازه ها و یا خودرو هایی که سد معبر انجام میدهند فقط‌ به دنبال منفعت شخصی خود هستند .

این افراد گویا خودخواهی را با (حق ) اشتباه گرفته‌اند و به خودشان اجازه میدهند که به حقوق دیگران بی احترامی کرده و قانون را زیر پا بگذارند.

برخورد قهری با اینگونه افراد نیز به عنوان یک مُسکن برای کم شدن درد یک بیماری مزمن است . مصرف مسکن شاید از درد بیمار بکاهد اما وی را معالجه نخواهـد کرد …
تجربه در کشورهای پیشرفته نشان میدهد که راهکار حل بسیاری از مشکلات توجه به فرهنگ عمومی است .
شهرداری ها برای فرهنگ سازی از طریق مختلف مانند همکاری با رسانه ها ،برگزاری جشنواره ها ، کارگاه های آموزش حقوق شهروندی ، اهدای و سایر کارهای تبلیغی و اطلاع رسانی باید این خواست به حق را به سمت مطالبه عمومی ببرند .

وقتی یک خواسته به حق از سوی اکثریت مردم مطالبه گردد و شهرداری زیر چتر حمایت مردم قرار گیرد به راحتی ریشه تخلفات خشک می‌شود

شهرداری باید در کنار گسترش زیرساخت های شهری توجه به فرهنگ و حقوق شهروندی را در بین مردم فراگیر کند. باید

باور داشت که می توان بسیاری از معضلات شهری مانند ترافیک ، سد معبر ، تکدی‌گری و …را با رویکرد فرهنگی و نه فقط قهری و جریمه تا حدی حل کرد.مدیران شهری باید ایمان داشته باشند که با گسترش فضای مجازی و بهره گیری صحیح از این پتانسیل میتوانند راهکارهای فرهنگی را توسط متخصصان به مردم منتقل کرده و اینگونه است که با آگاهی شهروندان، بسیاری از مشکلات را از طریق خود مراقبتی شهروندان حل کنند .

امید کمالی

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *