مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: طی ۴ ماه از سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۲۸۰ میلیارد ریال از محل عوارض مالیات برارزش افزوده کالا و خدمات و آلایندگی به حساب شهرداریها، دهیاریها، روستاهای فاقد دهیاری و عشایر در سطح استان زنجان واریز شده است.

در جلسه کمیته بررسی وصول و واریز اعتبارات قانون مالیات بر ارزش افزوده که در محل استانداری زنجان برگزار شد مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان ضمن اعلام اینکه مبلغ ۵,۲۸۰,۳۲۸,۷۳۳،۰۰۰ ریال در قالب اعتبارات ارزش افزوده به حساب شهرداریها،دهیاری ها، روستاهای فاقد دهیاری و عشایر زنجان به همراه آلایندگی توزیع شده است، گزارش مبسوطی از عوارض واریزی به حساب شهرداری ها، دهیاری ها، روستاهای فاقد دهیاری و عشایر زنجان به همراه آلایندگی به تفکیک شهر، در چهار ماهه اول سال ارائه کردند.
فیروز شکوری با بیان اینکه درصدی از وصولی‌های نظام مالیات بر ارزش افزوده مستقیما توسط اداره کل امور مالیاتی استان هر ماه به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان واریز می‌شود؛ گفت: در نظام مالیات بر ارزش افزوده مالیات برخی از محصولات بیشتر از کالاهای معمولی است برای اینکه مصرف‌کننده، آن کالا را مصرف نکند و یا در حداقل ممکن، آنرا استفاده نماید؛ از جمله این کالاها می‌توان به نرخ مالیات بر ارزش افزوده دخانیات و فرآورده‌های نفتی اشاره کرد.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: از ۵۲۸۰ هزار میلیارد ریال واریزی به حساب شهرداری ها و دهیاری های استان حدود ۲۸ میلیارد ریال از محل عوارض آلایندگی می باشد.
مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان با اشاره به افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده ادامه داد: از دی‌ماه سال گذشته سهم شهرداری و دهیاری‌ها از مالیات بر ارزش‌افزوده، افزایش یافته و از ۳ درصد به ۴ درصد رسیده است.
شکوری در ادامه افزود: از مجموع واریزی به حساب شهرداری ها و دهیاری های استان، بیش از ۸۳۴ میلیارد ریال به حساب شهرداریها، دهیاری و روستاهای فاقد دهیاری شهرستان خدابنده واریز شده و بالغ بر ۷۶۰میلیارد ریال به شهرداریها، دهیاریها و روستاهای فاقد دهیاری شهرستان ابهر اختصاص یافته است.
وی بیان داشت: در ۴ماهه نخست سال ۱۴۰۱ بیش از ۳۴۵ میلیارد ریال به حساب شهرداریها، دهیاری ها و روستاهای فاقد دهیاری شهرستان خرمدره واریز شده است، همچنین سهم شهرداری، دهیاری و روستاهای فاقد دهیاری شهرستان طارم از محل واریز عوارض مالیات بر ارزش افزوده بالغ بر ۲۳۶میلیارد ریال بوده است. بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال سهم شهرداری، دهیاری و روستاهای فاقد دهیاری شهرستان ماهنشان و در حدود ۱۵۰ میلیارد ریال هم به شهرداری، دهیاری و روستاهای فاقد دهیاری شهرستان سلطانیه تعلق گرفته است.
مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان خاطر نشان شد: از مبلغ ۱۹۲ میلیارد ریال واریزی به حساب شهرداری، دهیاری و عشایر شهرستان ایجرود میزان ۶ میلیارد ریال مربوط به عوارض وصولی از محل آلایندگی می باشد.
شکوری ضمن تشکر از مشارکت مودیان در پرداخت مالیات برارزش افزوده گفت : این نوع مالیات هزینه ای برای تولید کنندگان نداشته و مصرف کننده با توجه به میزان مصرف خود آن را پرداخت می نماید تا صرف عمران و آبادانی شهرها و روستاها گردد. در واقع پرداخت کنندگان مالیات بر ارزش افزوده امکان رشد، توسعه، آبادانی و پیشرفت شهرها و روستاهای کشور را فراهم می کنند.
در ادامه مدیرکل امور مالیاتی زنجان با بیان اینکه واریز عوارض ارزش افزوده به حساب شهرداری ها و دهیاری ها در جهت انجام پروژه های عمرانی و شهری، دارای اهمیت است، تصریح کرد: اطلاع‌رسانی صحیح و بهنگام از نحوه مصارف حاصل از درآمدهای مالیاتی و تبیین و تشریح کارکردها و آثار پرداخت مالیات موجب همکاری و مشارکت بیشتر مردم می شود
این مقام مسئول افزود: اگر چنین حسی در مردم به وجود آید که اخذ مالیات به‌ وسیله دولت در راستای ساختن فردایی بهتر برای خود و فرزندانشان است، تمایل و رغبت ایشان برای پرداخت مالیات بیشتر می‌شود که در این راستا لازم است تمام ارگان‌ها و نهادهای اجرایی استان با امور مالیاتی همراه شوند.
شکوری در خاتمه خاطر نشان شد: مودی مداری و رضایتمندی شهروندان در کنار وصول مالیات که جز وظایف ذاتی نظام مالیاتی است، در اولویت برنامه های اداره کل امور مالیاتی استان می باشد.

توسط مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *